Як визначити якість пиломатеріалу ?

пиломатеріал Пиломатеріали приймаються партіями. Партією вважається кількість пиломатеріалів одного сорту (групи сортів), породи (групи порід) одного призначення, оформленого одним документом про якість.

Якість і розміри пиломатеріалів партії перевіряють згідно з ГОСТ 6564-84 вибірковим контролем. При вибірковому контролі якості і розмірів вибірку відбирають рівномірно з різних місць партії. Обсяг вибірки та приймальні числа при контролі пиломатеріалів або заготовок, призначених для потреб народного господарства.

При одноступінчастому контролі партія пиломатеріалів або заготовок вважається задовольняє вимогам нормативно-технічної документації, якщо кількість пиломатеріалів у вибірці, що не відповідають цим вимогам, менше або дорівнює приймальному числу. Якщо кількість таких пиломатеріалів або заготовок у вибірці більше приймального числа, то партію вважають не задовольняє вимогам нормативно-технічної документації.

За погодженням постачальника (вантажовідправника) із споживачем або на вимогу останнього застосовують суцільний контроль якості та розмірів пиломатеріалів в партії. При суцільному контролі партію вважають задовольняє вимогам нормативно-технічної документації, якщо кількість пиломатеріалів або заготовок, що не задовольняють цим вимогам, не перевищує 5%.

Якість пилопродукции так само, як і круглих матеріалів, залежить від наявності вад деревини, дефектів і якості обробки. Оцінка якості пиломатеріалів (розміри вад і дефектів) проводиться за гіршою пласті і крайці, а брусків і брусів квадратного перерізу - за гіршою стороні.

Основними вадами деревини, в значній мірі впливають на сортність пилопродукции, є - гнилі, сучки, тріщини, вади будови деревини, ураження грибами і комахами, дефекти обробки, деформації. Пороки нормуються в кожному сорті на 1 м або на всю довжину сортименту.

Оскільки на пиломатеріали 1-го - 2-го сорту встановлена єдина роздрібна ціна, а пиломатеріали 3-го і 4-го сорту також мають одну ціну, в розділі «Визначення якості пиломатеріалів» будуть приводитися лише розміри вад і дефектів обробки, що допускаються тільки під 2-м і в 4-м сортах (для листяних - в 3-му сорті).

Нижче будуть дані основні види вад деревини, дефектів обробки та їх розміри, на які необхідно звертати увагу при визначенні сортності пиломатеріалів під час їх приймання.